Publikace se snaží poskytnout čtenáři informace o suverénních fondech (Sovereign Wealth Funds, SWF) jako rostoucím fenoménu na globálním finančním trhu včetně makroekonomických i mikroekonomických souvislostí. Analyzuje vznik, vývoj a současnou i budoucí úlohu SWF, zároveň diskutuje relevantní základní pojmy v této oblasti, neboť problematika SWF není v české literatuře de facto vůbec pokryta. Publikace je rozdělena do čtyř základních kapitol. V první kapitole se zaměřujeme na kvalitativní stránku SWF, uvádíme zde přehled literatury a vysvětlujeme základní pojmy. Druhá kapitola se zabývá kvantitativní stránkou SWF a je v ní analyzován vývoj těchto fondů v posledních letech, a to včetně jejich vlivů na ekonomiku. Ve třetí kapitole se zabývá teoretickou otázkou resp. možností vzniku SWF v České republice. Čtvrtá kapitola shrnuje předcházející text a prezentuje hlavní závěry a doporučení, k nimž autoři dospívají.
PŘEDMLUVA
1. TEORETICKÁ ČÁST
1.1 LITERÁRNÍ REŠERŠE
1.2 DEFINICE STÁTNÍCH SUVERÉNNÍCH FONDŮ (SWF)
1.3 VZNIK, VÝVOJ A FUNKCE SWF
1.4 TYPY SWF PODLE ZDROJŮ AKUMULACE KAPITÁLU
1.5 TYPY SWF PODLE ÚČELU INVESTOVÁNÍ
1.6 POSTAVENÍ SWF V RÁMCI GLOBÁLNÍHO INVESTORSKÉHO PORTFOLIA
1.7 INVESTIČNÍ STRATEGIE
1.8 INVESTIČNÍ TRENDY
1.9 MAKROEKONOMICKÝ DOPAD SWF NA DOMOVSKÉ I HOSTITELSKÉ ZEMĚ...
1.10 PŘEHLED VYBRANÝCH SWF
1.11 PŘEHLED TRANSAKCÍ SWF V POSLEDNÍM OBDOBÍ
2. EMPIRICKÁ ČÁST
2.1 ÚVODNÍ POZNÁMKY A METODIKA
2.2 ANALÝZA OBJEMU AKTIV SWF
2.3 ANALÝZA TRANSPARENTNOSTI SWF
2.4 INDEX TRANSPARENTNOSTI
2.5 ANALÝZA INSTITUCIONÁLNÍHO RÁMCE SWF
2.6 ANALÝZA VÝVOJE AKTIV SWF V OBDOBÍ 2008–2010
2.7 MAKROEKONOMICKÝ VLIV SWF A POTENCIÁLNÍ HROZBY
2.8 ANALÝZA VLIVU FONDŮ NA ZVYŠOVÁNÍ NÁRODNÍHO BOHATSTVÍ
2.9 SWF A GLOBÁLNÍ NEROVNOVÁHA
3. TEORETICKÝ PŘÍKLAD: MOŽNOST ZALOŽENÍ SWF V ČR
3.1 EKONOMICKÁ KRIZE – DOBRÁ PŘÍLEŽITOST PRO ZAVÁDĚNÍ ZMĚN
3.2 TEORETICKÝ PŘÍKLAD – ZAVEDENÍ SWF V ČESKÉ REPUBLICE
3.3 PŘÍJMY SWF V ČESKÉ REPUBLICE
3.4 MODEL FINANCOVÁNÍ SWF A JEHO PŘÍNOS K RŮSTU BOHATSTVÍ
3.5 STATUT FONDU VE FINANČNÍM SYSTÉMU
3.6 INVESTIČNÍ STRATEGIE A VÝKONNOST FONDU
3.7 HODNOTA FONDU A VLIV NA RŮST BOHATSTVÍ
3.8 SWF A DŮCHODOVÁ REFORMA
4. ZÁVĚREČNÉ SHRNUTÍ
5. POUŽITÁ LITERATURA
6. PŘÍLOHY
Předložená publikace se zabývá suverénními fondy - tématem bezesporu aktuálním nejen v souvislosti s proběhlou finanční krizí, ale i s trvalou globální finanční nerovnováhou, kdy některé země získávají obrovské přebytky finančních aktiv plynoucích zpravidla z přebytku obchodní bilance nebo z těžby a vývozu nerostných surovin, zejména ropy. Zejména v posledním desetiletí (i když některé fondy již existují desítky let, ale jejich význam vzrostl právě v novém tisíciletí) se rozvinul nový způsob využití a správy těchto finančních prostředků právě přes vládou vlastněné investiční instituce - suverénní fondy.
Publikace se skládá ze tří nosných částí - teoretické, empirické a jakési úvahy podložené vybranými finančními a ekonomickými daty o možnosti existence suverénního fondu v podmínkách České republiky. Je nutné konstatovat, že každá z předložených částí je přínosná pro čtenáře.
Mezi pozitiva rozhodně patří zpracování vysoce aktuálního tématu nejen z globálního hlediska, ale potenciálně i z pohledu České republiky. Dále se jedná o první publikaci zabývající se takto komplexně suverénními fondy. Vyzdvihnout musím zejména poslední část týkající se možného vzniku suverénního fondu v České republice, kde autoři i při vědomí si toho, že v blízké době suverénní fond u nás pravděpodobně nevznikne, kvalitně ilustrují tuto možnou variantu. Zároveň zde předkládají dobrý přehled o státem vlastněných společnostech, včetně historického exkurzu (mnohdy již zapomínaného) o privatizaci v České republice. Nezbytným předpokladem kvalitní publikace, a v tomto případě tomu také tak je, je také množství aktuálních tabulek, obrázků a dat (v samotném textu i v příloze) ilustrujících danou problematiku, z nichž je mimo jiné patrný široký záběr využité literatury.
Z recenzního posudku: Ing. Jan Černohorský, Ph.D.
Během globální krize došlo k posunům v chápání vztahů mezi ekonomickými subjekty. Rovněž vzrostl význam některých nových hráčů na finančním trhu jako například suverénních fondů (SWF). Z tohoto pohledu si autoři vybrali aktuální téma pro svoji publikaci. Navíc problematika suverénních fondů není v česky psané literatuře vůbec pokryta, což činí knihu na českém trhu unikátní.
Předkládané dílo má logickou strukturu a je rozděleno do čtyř základních kapitol. První kapitola (Teoretická část) uvádí čtenáře do problematiky a diskutuje relevantní základní pojmy. Autoři definují SWF, popisují jejich genezi a klasifikují je podle různých hledisek včetně diskuse o Santiago Principles. Autoři správně zmiňují fakt změny úlohy SWF a jejich vnímání ze strany vlád v posledních letech. Původně zastávaly roli spíše pasivních investorů, nicméně postupem času začaly hrát významnější úlohu přes své kapitálové investice do zahraničních společností. Časem se změnil i přístup vlád k SWF. Například americká vláda donutila společnost Dubai Ports World prodat pět amerických přístavů, které tato společnost získala při koupi americké společnosti P&O v roce 2006, ale v roce 2008 byl SWF umožněn vstup do největších amerických bank Citigroup, Merill Lynch a Morgan Stanley. Autoři analyzují i vybrané SWF: norský Government Pension Fond (GPF), Abu Dhabi Investment Authority (ADIA), Fond China Investment Corporation (CIC) a Fond Fundo Soberano do Brasil (FSB) a Temasek Holding. Autoři neopomněli zmínit i aktuální největší transakce provedené SWF v posledních letech. Není bez překvapení, že tři největší transakce v roce 2010 byly SWF provedeny v zemích BRIC (dvě v Brazílii a jedna 1 v Číně), tj. v zemích, jejichž význam v čase roste.
V neposlední řadě oceňuji aktuálnost díla, nejen po kvantitativní stránce (aktuální dat v tabulkách a obrázcích) nýbrž i po kvalitativní stránce. Autoři totiž nezůstali pouze u analýzy daného stavu SWF, ale poukazují i na budoucí trendy v této oblasti.
Celkově lze konstatovat, že se autoři problematiky suverénních fondů zhostili úspěšně a prokázali svou širokou teoretickou i praktickou znalost dané tématiky. Publikace si tak nepochybně najde pozitivní odezvu nejen u odborníků z akademické, veřejné i podnikatelské sféry, ale též u studentů a dalších čtenářů, kteří se chtějí dozvědět něco nového a aktuálního ze světa financí.
Z recenzního posudku: Prof. Ing. Michal Mejstřík, CSc.