Monografie se zabývá historií tělesné výchovy a sportu v organizaci YMCA v Československu a Polsku. Sleduje převážně časové období od konce první do počátku druhé světové války. Její autor se snaží na příkladech čtyř československých a čtyř polských místních sdružení ukázat obdobný vývoj obou národních hnutí. Monografie dále zachycuje vznik organizace YMCA a její šíření do světa a také stručně popisuje působení a činnost obou sledovaných národních organizací po skončení druhé světové války.
Seznam zkratek
Úvod
Vznik organizace YMCA a její první kroky
Počátky YMCA ve Spojených státech amerických a její šíření do světa
Počátek tělesné výchovy a sportu v americké YMCA
Šíření tělovýchovného programu organizace YMCA ze Spojených států amerických do světa
Činnost americké YMCA během první světové války
Americký vliv ve střední Evropě po první světové válce
Československo a Polsko v poválečné střední Evropě
Počátky amerického sdružení YMCA ve „vítězných“ státech střední Evropy
Počátky americké YMCA na území Československa
„Zrození“ polské YMCA a její první kroky
Počátky budování místních sdružení
Stavební program sdružení YMCA v Československu
Počátky budování místních sdružení polské YMCA
Počátky tělovýchovného programu organizace YMCA ve „vítězných“ zemích střední Evropy
Počátky tělesné výchovy a sportu v organizaci YMCA v Československu
Počátky tělesné výchovy a sportu v polské YMCA v meziválečném období
Tělesná výchova a sport ve vybraných místních sdruženích YMCA v Československu v meziválečném období
Místní sdružení v Praze
Místní sdružení v Bratislavě
Místní sdružení v Banské Bystrici
Místní sdružení v Českých Budějovicích
Tělesná výchova a sport ve vybraných místních sdruženích polské YMCA v meziválečném období
Místní sdružení v Krakově
Místní sdružení ve Varšavě
Místní sdružení v Lodži
Místní sdružení v Gdyni
Komparace československých a polských místních sdružení organizace YMCA
Tělesná výchova a sport na letních a zimních táborech organizace YMCA v meziválečném Československu a Polsku
Táborová činnost československé YMCA
Táborová činnost polské YMCA
Historie organizace YMCA v Československu a Polsku od roku 1939 do současnosti
Vývoj československé YMCA od roku 1939 do současnosti
Vývoj polské YMCA od roku 1939 do současnosti
Závěr
Bibliografie
Jmenný rejstřík
Summary
O aktuálnosti a spoločenskej potrebe predloženej monografie Mgr. Tomáša Tlustého netreba pochybovať. Problematika činnosti organizácie YMCA na našom území bola síce v základných rysoch spracovaná na regionálnej či celoštátnej úrovni niekoľkými autormi (napr. Bureš & Plichta - 1931, Bosák et.al. - 1969, Perútka - 1967, 1980, 1997), avšak takto komplexne, výrazne analyticky, s tak veľkým časovým rozsahom spracovania a k tomu ešte komparatívne s vývojom tejto organizácie v susednom Poľsku dáva predloženej práci zjavne náboj originality a súčasne i aktuálnosti. Naše telovýchovné hnutie sa po roku 1989, resp. po roku 1993 stále hľadá. Výsledky bádania telovýchovných historikov s obdobia pred rokom 1989 sú často považované za neaktuálne a politicky poplatné bývalému režimu, čím sa pre mnohých zdajú nie dostatočne inšpiratívne pre budovanie nového telovýchovného systému v našich krajinách. Považujem tento prístup za chybný, pretože sa nekompetentne snažíme odrezať od svojich koreňov a výsledkov práce, ktoré tu naši predkovia zanechali.
(...)
Metodologicky vychádzal Mgr. Tlustý predovšetkým z analýzy získaných dokumentov archívnych fondov, tlačených dokumentov organizácie YMCA, dobových tlačených dokumentov a literárnych prameňov. V tejto časti si autor zaslúži skutočnú, úprimnú pochvalu, pretože preštudované a získané poznatky z archívnych (pôvodných) prameňov hmotnej i nehmotnej povahy jednoznačne svedčia o usilovnosti autora vo fáze heuristiky. Pri vyhodnocovaní získaného materiálu použil Mgr. Tlustý ako základnú metódu komparáciu, čo hlavne pri porovnávaní YMCA v ČSR a Poľsku, ale aj lokálnych organizácií malo svoj nepopierateľný význam. Takýto prístup umožnil autorovi zvýrazniť špecifiká práce tejto organizácie v daných krajinách či regiónoch v závislosti od spoločensko - politického, materiálne - technického i personálneho vývoja. V závislosti od financovania činnosti YMCA v daných krajinách, ale aj regiónov či miestnych združení rozdelil autor danú problematiku do troch etáp, ktoré autor správne definoval na základe dôkladnej analytickej práci. Vzhľadom na množstvo získaných prameňov a poznatkov, ale aj z dôvodu neutopenia sa v ich množstve sa autor správne rozhodol demonštrovať daný vývoj telesnej výchovy a športu v štyroch československých a štyroch poľských miestnych združeniach v medzivojnovom období.
(...)
Práca vo svojej komplexnosti prináša celý rad nových, dodnes nepublikovaných poznatkov, ktoré autor vhodne skĺbil už so známymi publikovanými poznatkami z tejto oblasti. Predložená práca má ambíciu doplniť biele miesta v českej a československej telovýchovnej historiografii a môže sa stať vhodným prameňom i v pedagogickej oblasti pre študentov fakúlt telesnej výchovy a športu, ale aj spolkovej činnosti na našom území. V komparácii s činnosťou organizácie YMCA v sledovanom historickom období na území Československa a Poľska prináša niekoľko nových poznatkov, ale aj námetov na témy riešenia tejto problematiky do budúcnosti pri skúmaní našich telovýchovných a športových dejín a následnej aplikácie získaných poznatkov do života spoločnosti.
Z recenzního posudku: prof. PhDr. Miroslav Bobrík, Ph.D.
Předkládaná monografie Mgr. Tomáše Tlustého zpracovává historické téma počátků a vývoje organizace YMCA v Československu a Polsku v období první republiky. Problematika je autorem analyzována, v obou státech v poměrně dlouhém časovém úseku. Přesto, že je rozsah práce (léta 1918 - 1939) je sám o sobě velký, autor jej ještě rozšířil o několik kapitol překračujících toto časové vymezení
Tlustý se problematikou organizace YMCA již několik let intenzivně zabývá. Hovoří o tom tituly publikované v našich i zahraničních odborných periodikách (Studia Kinanthropologica, Acta Universitatis Carolinae - Kinanthropologica, Studies in Sport Humanities Kultura fizyczna. Studia Sportiva. Česká kinantropologie) i jiné. Přestože autor není historikem vykazuje text základní náležitosti, kterými má práce tohoto typu disponovat.
(...)
Podrobný a dobře zpracovaný je rozbor pramenů a literatury. Vysoko hodnotím Tlustého heuristickou píli. Ze seznamu vyplývá, že autor zpracoval opravdu velké množství materiálů. Navštívil mnoho českých, polských a německých archivů, včetně archivů soukromých. Použitých periodik je téměř 40, tištěných pramenů přes 60, literárních titulů 86, a internetových zdrojů 59.
(...)
V počátečních kapitolách se Tlustý zabývá počátky vznikající organizace YMCA v Anglii a Spojených státech amerických. Najdeme v nich základní informace, zcela nezbytné pro pochopení dalšího textu. Tento účel splňují i navazující části práce o šíření YMCA do světa, zejména Evropy. Zajímavé jsou poměrně podrobné informace o významných osobnostech působících ve vznikající a dále se šířící zkoumané organizaci. Snad nejvíce se autor zabývá významnou osobností Josefa Antonína Firsta (Fuersta) (1894-1986), jehož v textu několikrát cituje.
(...)
Nástin politické situace v poválečném Československu a Polsku předznamenává následující statě o počátcích organizace YMCA v těchto státech.
Za stěžejní část práce, jak na jednom místě uvádí i autor, lze považovat kapitoly, které popisují a dále porovnávají činnost v oblasti tělesné výchovy a sportu čtyř československých a čtyř polských sdružení YMCA. Jedná se o sdružení v Praze, Bratislavě, Bánské Bystrici, Českých Budějovicích, Krakově, Varšavě, Lodži a Gdyni. Vzájemné porovnání je podle konkrétních kritérií velmi obtížné už proto, že jednotlivá sdružení se nacházela v místech, která jsou, co do počtu obyvatel značně rozdílná. Např. Varšava měla v roce 1920 již bezmála 1 000 000 obyvatel a Praha přes 600 000, zatímco v Gdyni jich žilo pouhých 1 300. Navíc množství i kvalita uváděných pramenů a dalších zdrojů je značně nevyrovnané. Z uvedených důvodů vykazuje obsah i rozsah této části práce jistou nevyváženost. Přesto text na stranách 149 až 442 tvoří cennou páteř práce. Autor zde zabíhá do podrobných informací o jednotlivých sportovních odvětvích a tak dává čtenáři velmi konkrétní představu o práci jednotlivých sdružení.
Z recenzního posudku: PhDr. et PaedDr. Ladislav Kašpar, Ph.D.