Granadský emirát po celou svou existenci sváděl boj o přežití s okolními křesťanskými královstvími a muslimskými říšemi. V 15. století v něm převzalo moc na úkor panovníků několik velkých rodin a jejich členové vedli téměř neustále boj o moc v emirátu. Právě těmto granadským rodinám a jejich podstatnému přispění k zániku poslední říše muslimského Španělska se věnuje kniha Josefa Ženky. Autor se snaží na základě analýzy jednotlivých rodin a událostí 15. století dokázat, že ani Granada nebyla výjimkou v arabsko-islámském světě a elitám se před zánikem emirátu podařilo granadské emíry odstavit od faktické moci. Knihu doplňují genealogické stromy a soupisy panovníků a prvních ministrů.
Předložená práce je výsledkem několik roků trvajícího studia problematiky posledního arabského státního celku na Pyrenejském poloostrově, tzv. emirátu rodu Nasr (1230-1492). O jeho vzniku ve třicátých letec 13. století publikoval již 2007 samostatnou historiografickou studii. Nakladatelství Karolinum k publikaci navržená práce je věnována závěrečnému období dějin nasrovského emirátu. Její význam spočívá v tom, že přispívá k přehodnocení pohledu na dějiny tohoto posledního muslimského státu v Španělsku a k dokonalejšímu pochopení jeho úpadku a zániku v r. 1492.
Tento proces degradace autor sleduje na krystalisaci tzv. elit granadského emirátu rodu Nasr, či Banú Ahmar, elit tvořených velikými granadskými rodinami, na jejich vzájemném soupeření o politický vliv a na jejich zásazích do vedení státu. Autor svojí podrobnou analy?sou úlohy těchto rodin prokazuje jejich rozhodný vliv na osudy nasrovských emírů, na jejich využití v zájmu těchto rodin, na úzké sepjetí vládců s rodovou skupinou, která jim pomohla na trůn a na podmíněnost vlivu elit existencí vládnoucí dynastie. Tak autor zdařile vyvrací obec?ně tradovanou a přijímanou představu o vedoucí roli nasrovských vladařů.
Práce je založena na velmi obsáhlém soubor pramenů, a to jak arabských tak španěl?ských pramenů narativních tak i archivních a epigrafckých, a samozřejmě na bohatém souboru druhotné literatury, monografiích a odborných článcích.
Z recenzního posudku: Prof. dr. Rudolf Veselý, CSc.