Kniha seznamuje čtenáře s praktickým prováděním experimentů s organickými sloučeninami. Jednotlivé pokusy jsou rozděleny do kapitol podle typů sloučenin, jsou zde uvedeny otázky i odpovědi pro lepší pochopení průběhu reakcí a přehledy vlastností použitých sloučenin. Kniha je určena středoškolským studentům, žákům základních škol zabývajících se chemií a také jejich učitelům a profesorům.
Tato publikace z organické chemie, která se věnuje experimentůmje v průběhu několika posledních desetiletí jediná, která svým zaměřením dobře pokrývá zájem široké učitelské veřejnosti. I když je primárně určená pro školy s chemickým zaměřením, je určitě vítanou příručkou pro vyučující chemie na všech stupních škol. Obsahuje totiž vedle experimentů náročnějších na čas a vybavení, také pokusy jednoduché jak na přípravu, tak na provedení. Na výběru experimentů a praktických poznámkách k práci je znát dlouholetá praxe autora. Úvod z laboratorní techniky vychází ze základního vybavení školní chemické laboratoře a současněje užitečnou motivací pro její eventuelní doplnění. Podařilo se zde též skloubit stručnost a přehlednost s odbornou správností ve vyvážený celek, který slouží také jako experimentální repetitorium organické chemie.
Struktura učebnice odpovídá zavedeným zvyklostem. Jednotlivé pokusyjsou uvedeny teorií a rovnicemi (zde poznámky), dále jsou to pomůcky, chemikálie, (včetně symbolů nebezpečnosti), pracovní postup, případně nákres aparatury a otázky. Na konci knihyje řešení otázek, slovníček pojmů, tabulky vlastností použitých sloučenin a návody na výpočty z oboru přípravy roztoků. Součástí závěru je též kapitola nebezpečnost a toxicita látek (R- a S-věty) a tabulka jejich označení na použitých chemikáliích. Dále je to návod k přípravě použitých činidel a seznam použité literatury.
Z recenzního posudku: RNDr. Petr Koloros