Zevrubný popis makrocirkulace a mikrocirkulace v oblasti tlustého střeva zahrnuje tepenné i žilní řečiště. Obsahuje klasifikaci hlavních tepenných kmenů a jejich větví, žil a jejich přítoků. Průběh, typy, uspořádání větvení a jeho velká variabilita jsou vymezeny odlišně od klasických učebnicových schémat. Detailně jsou popsány vasa recta, pleteně ve střevní stěně, kolaterální oběh a appendices omentales. Publikace sjednocuje terminologii cév střeva. Je určena především anatomům a střevním chirurgům, je užitečná také pro postgraduální studenty.
V úvodní části disertace autor sděluje, že ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že o
cévách v oblasti tlustého střevajejiž všechno dobře a dlouho známo, není tomu tak. Pisatel
oponentského posudku potvrzuje, že v oblasti anatomie cév tlustého střeva stále zůstávají
mnohá neznámá místa. Pokud se týká tzv. známých poznatků, mnohé z nich byly
v minulosti ,a to i nedávné, různými autory často nekriticky, bez vlastního ověření opisovány a dále předávány. Toto byl jistě jeden z důvodů, proč se autor disertace výzkumu tepenného zásobení tlustého střeva ujal.
kapitole přehled literatury následuje široký, zevrubný a velice informovaný přehled historie poznání a pokroku v objevování nových skutečností v oblasti cévního zásobení střeva tak, jak se s nimi vědecký svět postupně seznamoval a jak si často vyžádala i praktická medicína a potřeby chirurgické. Kapitola je doplněna např. krásnými faksimile původních obrázků z prací Vesaliových a portréty známých historických lékařských osobností. Velice cenný je uvedený přehled základních poznatků o embryonálním vývoji cév střeva, který umožňuje logicky vysvětlit vznik variet, anomálií a aberací.
kapitole metodika uvádí autor materiál, na kterém byla studie prováděna (anatomická makropreparace 51 těl mrtvých osob fixovaných rutinní metodikou, nefixované preparáty střeva získané při patologickoanatomické pitvě 118 těl osob známého pohlaví a věku, snímky z angiografického vyšetření 46 osob známého pohlaví a věku aj.). Po stránce metodické bylo užito anatomické makropreparace, tušových nástřiků zpracovaných nejen klasicky makroskopicky, ale i histologicky s užitím projasňovacích postupů. Dále byla užita technika korozívních preparátů za užití metakrylátu, mercoxové nástřiky, dále korozívní preparáty vyhodnocené řádkovacím elektronovým mikroskopem. Jiné preparáty byly vyšetřovány optickým mikroskopem. K výzkumu bylo užito jednak tlusté střevo bez chorobných změn, jednak střevo postižené Crohnovou chorobou.
Získané poznatky jsou uvedeny v kapitole Výsledky. Jsou zde hodnoceny horní i dolní mesenterická tepna, jejich průběh, větve včetně detailní ramifikace až do tkáňové periferie. Cenná a přehledná jsou schémata jednotlivých typů větvení a odstupů horní a dolní mesenterické tepny včetně vyhodnocení jejich incidence a včetně porovnání s nálezy ostatních autorů světového písemnictví. V dalším autor uvádí detailní mikroskopický popis uspořádání cév ve stěně střeva s ohledem na jeho histologickou stavbu a s ohledem na stavbu tukových přívěsků tračníku. Jednotlivé způsoby cévního zásobení střeva autor zařazuje do několika přehledných základních typů.Nové a přínosné jsou popisy změn krevního řečiště střeva u Crohnovy choroby ve vazbě na stupeň jeho postižení.
Diskuse je členěna na několik podkapitol, které se věnují klinicko-anatomickému pohledu na studovanou problematiku, otázkám užité metodiky, literárním zdrojům i získaným makroskopickým a mikroskopickým nálezům. Autor pečlivě srovnává své názory a nálezy s výsledky autorů z klasického i recentního písemnictví.Tato část disertace je opět velice vhodně doplněna četnými tabulkami a přehlednými schematicky zpracovanými obrázky, které umožňují v diskusi rychlou orientaci.
Poslední kapitolu tvoří zhodnocení a závěr disertace. Význam práce tkví ve dvou základních oblastech. Prvá oblast, vycházející z makroskopických nálezů měla za úkol přinést ucelený pohled na úpravu cévního zásobení kolon a shrnout a shromáždit všechny dosud známé údaje z této oblasti. Shromážděná fakta autor doplnil novými vlastními poznatky a vlastním dělením různých typů větvení tepenného zásobení tlustého střeva. Druhá -mikroskopická část přinesla četné informace o poměrech v oblasti mikrocirkulace v jednotlivých částech kolon. V této části jsou některé autorovy nálezy jak v oblasti mikrocirkulace zdravého střeva, tak i v oblasti mikrocirkulace tlustého střeva při Crohnově chorobě nové a pioritní a doplňují dosud známé poznatky.
Z recenzního posudku: prof. MUDr. Zbyněk Vobořil, DrSc.