Kniha pracovníka Historického ústavu AV ČR podrobně rozebírá problémy, jež musela řešit čs. zahraniční politika v době mezi německou remilitarizací Porýní a mnichovskou dohodou, kdy v čele Ministerstva zahraničí stál historik Kamil Krofta. Autorův výklad je založený na dlouho nepřístupných dokumentech z AMZV a vrcholí vyčerpávajícím popisem osudových zářijových dnů roku 1938.
Cesta Kamila Krofty do křesla ministerstva zahraničních věcí ČSR
Obsazení Porýní, jeho důsledky a československá diplomacie (březen–léto 1936)
Diplomatická protiofenziva Československa (září 1936 – duben 1937)
Stín nacistické hrozby (květen–prosinec 1937)
Výhružky i sliby z Berlína, nátlak z Londýna (leden–květen 1938)
Od vítězství k porážce (20. květen – 18. září 1938)
Mnichovské dny (19. září – 4. říjen 1938)
Kroftova obhajoba „hradní“ zahraniční politiky po Mnichovu
Na čtyřech stech stranách zasvěceně rozebírá československou zahraniční politiku v letech 1936-1938.Tedy v době ohrožení naší repibliky nacistickou agresivitou a apeasementskou zaslepeností západních demokracií. Jíž tím jde o dílo pozoruhodné a závažné. Navíc objevné a fundovaně doložené. Analyzuje probémy, které musela řešit čs. zahraniční politika v osudovém období zápasu o samu existenci samostatného státu, v době vymezené německou remilitarizací Porýní a mnichovským diktátem. Chronologicky vykládá události spojené se znovuvzkříšením Německa jako velmoci a s tím i odvozenou otázkou sudetskou. A hlavně to, jak na vše ČSR a její diplomacie reagovala
Dejmkova kniha není lehké čtení. Obsahuje mnoho zajímavých detailů dotvářejících mozaiku našich znalostí o první republice a její zahraniční politice. Přibližuje zorný úhel Československa a jeho diplomacie na dobové světové dění a zároveň přibližuje výraznou osobnost našich moderních dějin, které Kamil Krofta svým umem a postoji dovedl spoluvytvářet. Tím je kniha cenná, podnětná k přemýšlení.
Václav Vrabec, Národní osvobození, 18.9.1999