AUC IURIDICA

AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině, polštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete na webu Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Recenzní řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18585.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

–––

S velkým potěšením Vás informujeme, že časopis Acta Universitatis Carolinae Iuridica byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze SCOPUS si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUC IURIDICA, Vol 63 No 4 (2017)

Předmluva
Jan Kuklík

Hans Kelsen a založení Československa
Thomas Olechowski

Profesor Hans Kelsen v archivních dokumentech Karlovy univerzity v Praze
Karel Malý

Právní teorie a ústavní legislativní proces
Clemens Jabloner

Kelsen jako předchůdce dnešního mezinárodněprávního konstitucionalismu?
Pavel Šturma

Stupňovitá struktura mezinárodního práva: strukturální analýza namísto mystiky pramenů
Jörg Kammerhofer

Právo EU a státní právo ve světle nauky o hierarchickém uspořádání
Michael Potacs

O strážci ústavy a podstatě práva – spor Hanse Kelsena a Carla Schmitta
Veronika Bílková

Polemika o strážci ústavy v kontextu současných debat o dělbě moci
Pavel Ondřejek

Hans Kelsen jako politický člověk
Klaus Zeleny

Proč nepotřebujeme člověka při legislativním vymezení pojmu fyzické osoby?
Karel Beran

Merklovo obecné právo správní a Pošvářovy obecné pojmy správního práva v komparativním pohledu
Pavel Maršálek

Hans Kelsen na prahu 21. Století
Herbert Schambeck

Projev proděkana Právnické fakulty Univerzity Karlovy profesora Michala Tomáška v Rakouském kulturním fóru u příležitosti zahájení konference Hans Kelsen – inspirující osobnost pro právní vědu, filozofii, politiku a mezinárodní vztahy dne 8. října 2015
Michal Tomášek

Ústavní rámec zajišťování bezpečnosti České republiky – zhodnocení současného stavu a úvahy de lege ferenda
Jan Kudrna

Skupina G20 jako nové fórum pro koherenci a multilateralizaci mezinárodního investičního práva
Ondřej Svoboda

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení