IBERO-AMERICANA PRAGENSIA
IBERO-AMERICANA PRAGENSIA

Časopis Ibero-Americana Pragensia je odborný recenzovaný časopis, původně ročenka, jež od roku 2017 vychází dvakrát ročně. Časopis je zaměřený na dějiny a kulturu Latinské Ameriky, stejně jako na vztahy mezi západním světem a Latinskou Amerikou. Publikuje odborné studie, články, prameny a zprávy o konferencích či recenze jak knižní, tak kulturních událostí. Všechny publikované texty jsou autorské. Odborné články a krátké studie podléhají recenznímu řízení. Důraz je kladen na primární výzkum. Časopis publikuje texty různorodého metodologického i tematického zaměření (historie, literární věda, lingvistika, etnologie, politologie, dějiny umění, translatologie, atd.), stejně jako prameny vztahující se k iberoamerikanistické problematice. Je určen primárně odborné veřejnosti. Texty jsou publikovány ve španělštině, angličtině a portugalštině. Cílem časopisu je prohlubovat povědomí o iberoamerikanistice jako oboru, profilovat jej a sloužit jako oborová komunikační platforma pro polemiky a diskuze, zároveň zvyšovat povědomost o dění v Latinské Americe a mezinárodních vztazích s tímto regionem a přispívat tak k hlubšímu porozumění této oblasti, její historii a kultuře.

Ročenka Ibero-Americana Pragensia byla založena v roce 1967 jako první španělsky vycházející periodikum ve střední a východní Evropě. Ročenka získala postupně značnou prestiž a od počátku 90. let 20. století je pravidelně zmiňována jedním z nejuznávanějších bibliografických časopisů Revista Interamericana de Bibliografía, jejž vydává Organizace amerických států. Od roku 2008 je ročenka registrována Ministerstvem kultury České republiky jako odborný titul. Ročenka vycházela jako recenzovaný titul. V roce 2017 začal časopis vycházet dvakrát ročně a odborné studie prochází oboustranně anonymním recenzním řízením. Ředitelem časopisu je prof. PhDr. Josef Opatrný, CSc., šéfredaktorkou PhDr. Simona Binková, CSc., a výkonnou redaktorkou je Mgr. Monika Brenišínová, Ph.D. Časopis vede výkonný redaktor spolu s redakční radou složenou s tuzemských odborníků z předních českých univerzit, jež slouží jako širší poradní orgán. Na odbornou úroveň časopisu dohlíží dále odborná rada, již tvoří odborníci z předních zahraničních univerzit.

Odborné články jsou publikovány po absolvování recenzního řízení a přijetí redakční radou. Odbornými recenzenty jsou odborníci z tuzemských i zahraničních univerzit. Časopis je otevřen spolupráci a vítá jak odborné články či krátké studie, tak zprávy z konferencí i projektů a recenze. Texty posílejte na email: monika.brenisinova@ff.cuni.cz.

IBERO-AMERICANA PRAGENSIA, Vol 45 No 2 (2017), 119–130

Análisis de los conflictos socio-ambientales en los países Andinos utilizando el Atlas Global de Justicia Ambiental como herramienta

Zuzana Lhotáková

DOI: https://doi.org/10.14712/24647063.2017.12
zveřejněno: 29. 05. 2018

Abstract

The article entitled The analysis of socio-environmental conflicts in Andean countries: The Global Atlas of Environmental Justice as a toolb analyses the socio-environmental conflicts in three selected Andean countries: Peru, Bolivia and Ecuador, which are characterized by natural resources abundance, high biodiversity and a significant share of indigenous population. The Global Atlas of Environmental Justice, a public platform mapping more than 2.000 socio-environmental conflicts, was used as a tool.

klíčová slova: environmental justice; environment; Andean countries; socio-environmental conflicts

reference (9)

1. BROWN, Phil, "Race, Class, and Environmental Health: A Review and Systematization of the Literature", Environmental Research 69 (1), Amsterdam: Elsevier, 1995, pp. 15-30.

2. COSTANZA, Robert, D'ARGE, Ralph, DEGROOT, Rudolf, et al. "The Value of the World's Ecosystem Services and Natural Capital", Nature 387 (6630), London: Springer Nature, 1997, pp. 253-260.

3. CONDE, Marta, "Resistance to Mining: A Review", Ecological Economics 13, Amsterdam: Elsevier, 2017, pp. 80-90.

4. LATORRE, Sara, N. FARRELL, Katharine, MARTÍNEZ-ALIER, Joan, "The Commodification of Nature and Socio-Environmental Resistance in Ecuador: An Inventory of Accumulation by Dispossession Cases, 1980–2013", Ecological Economics 116, Amsterdam: Elsevier, 2015, pp. 58-69.

5. MARTÍNEZ-ALIER, Joan, TEMPER, Leah, DEL BENE, Daniela, SCHEIDEL, Arnim, "Is there a global environmental justice movement?", The Journal of Peasant Studies 43(3), Abingdon: Taylor and Francis, 2016, pp. 731-755.

6. ÖZKAYNAK, Begüm, RODRIGUEZ LABAJOS, Beatriz, AYDIN, Cem İskender, YANEZ, Ivonne, GARIBAY, Claudio, "Towards environmental justice success in mining conflicts: An empirical investigation", EJOLT Report 14, Barcelona: Universitat Autònoma de Barcelona, 2015, 96 p.

7. TEMPER, Leah, DEL BENE, Daniela, MARTÍNEZ-ALIER, Joan "Mapping the frontiers and front lines of global environmental justice: the EJAtlas", Journal of Political Ecology 22, Tucson: University of Arizona, 2015, pp. 255-278.

8. TEMPER, Leah, DEL BENE, Daniela, "Transforming Knowledge Creation for Environmental and Epistemic Justice", Current Opinion in Environmental Sustainability 20, Amsterdam: Elsevier, 2016, pp. 41-49.

9. VITERI GUALINGA, Carlos, "Visión indígena del desarrollo en la Amazonía", [on-line] Polis. Revista Latinoamericana 3, Puerto Mont: Universidad de Los Lagos, 2002 [consultado 25 de septiembre de 2017]. Accesible de: http://polis.revues.org/7678.

Creative Commons License
Análisis de los conflictos socio-ambientales en los países Andinos utilizando el Atlas Global de Justicia Ambiental como herramienta is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

157 x 230 mm
vychází: 2 x ročně
cena tištěného čísla: 160 Kč
ISSN: 0536-2520
E-ISSN: 2464-7063

Ke stažení