AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (dále jen AUCI) je hlavním časopisem Právnické fakulty UK. Vychází od roku 1954, patří tak mezi tradiční právnické časopisy teoretického zaměření.

Jako obecný právnický časopis přináší delší studie i kratší články o jakýchkoli relevantních otázkách v právní teorii i mezinárodním, evropském a vnitrostátním právu. AUCI také publikuje materiály vztahující se k aktuálním otázkám legislativy. AUCI je recenzovaný časopis a přijímá příspěvky od českých i zahraničních autorů. Příspěvky zahraničních autorů jsou zveřejňovány v původním jazyku – slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině, polštině.

AUCI je teoretický časopis pro otázky státu a práva. Jeho vydavatelem je Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, prostřednictvím nakladatelství Karolinum. Vychází čtyřikrát ročně, termíny vydání časopisu naleznete na webu Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Články uveřejněné v časopise AUCI procházejí nezávislým recenzním řízením (peer review), které je oboustranně anonymní. Posuzovatelé z daného oboru vyjadřují své stanovisko k vědecké kvalitě příspěvku a vhodnosti publikace v časopisu. V případě připomínek je stanovisko zasíláno zpět autorovi s možností přepracování textu (blíže viz Pokyny pro autory – Recenzní řízení).

Časopis AUCI (ISSN 0323-0619) je evidován v České národní bibliografii (vedena Národní knihovnou ČR) a v Index to Foreign Legal Periodicals (veden American Association of Law Libraries). AUCI má přiděleno evidenční číslo periodického tisku MK E 18585.

AUCI je tzv. časopisem otevřeným a veškerý jeho obsah je zveřejňován jak na webu fakulty, tak na webových stránkách nakladatelství Karolinum. Přístup k němu je bezplatný.

Dlouhodobou archivaci digitálního obsahu časopisu zajišťuje Portico.

–––

S velkým potěšením Vás informujeme, že časopis Acta Universitatis Carolinae Iuridica byl jako první časopis Právnické fakulty Univerzity Karlovy zařazen do prestižní mezinárodní databáze SCOPUS. Tato databáze společnosti Elsevier je největší abstraktovou a citační databází recenzované literatury na světě. Od zařazení do elitní databáze SCOPUS si redakce časopisu slibuje nejen zvýšení čtenosti časopisu, ale také nárůst zájmu o publikaci příspěvků jak českých, tak zahraničních autorů.

AUC IURIDICA, Vol 62 No 3 (2016), 49–56

Právní aspekty udržitelného cestovního ruchu v národních parcích

[Legal Aspects of Sustainable Tourism in National Parks]

Vojtěch Stejskal

DOI: https://doi.org/10.14712/23366478.2016.36
zveřejněno: 13. 10. 2016

Abstract

Chapter deals with current issues of sustainable tourism in national parks from the perspective of environmental law. The topic of this issue is underscored not only in materials of international governmental and nongovernmental organizations, f.e. United Nations Environmental Program – UNEP, World Tourism Organization – UNWTO and World Council of Travel and Tourism – WTTC or in Federation of Nature and National Parks of Europe – FNNPE, but is also a priority within the EU and Czech Republic. Sustainable tourism is seen as providing tourist needs in a way that helps the development of the territory with regard to economical use of natural and cultural values and leads to long-term prosperity of the region, without compromising the satisfaction of the needs of future generations. But with the massive growth of tourism in recent years, in contrast to positive effects on the economy and regional development, the environmental degradation and the gradual destruction of nature and landscape is brought in alongside. The legal framework for sustainable tourism in the area of national parks and for nature protection against the negative effects of the massive growth of tourism in the Czech Republic is based especially on the Nature conservation and landscape protection act No. 114/1992 Sb. Coll. and several special pieces of legislation which are set up in order to safeguard the protection of nature ecosystems and environment. The chapter deals with the legal instruments and conditions for the sustainable tourism in the national parks.

klíčová slova: sustainable tourism; nature protection; national park; Nature conservation and landscape protection Act; environmental law

reference (8)

1. DAMOHORSKÝ, M. a kol. Právo životního prostředí, 3.vydání, Praha, 2010.

2. HÄRTEL, H., HOŠEK, M. EUROPARC Federation – „hlas evropských chráněných území“. In: České právo životního prostředí č.2/2013 (34), s.133.

3. INDROVÁ, J. Cestovní ruch - důležitá součást ekonomiky a významný faktor rozvoje destinací. In: Ochrana přírody, 2010, Zvláštní číslo

4. KOHOUT, D. Ochrana přírody a sport. In: AUC Iuridica 2/2015, s.127–134.

5. MIKO, L., BOROVIČKOVÁ, H. a kol. Zákon o ochraně přírody a krajiny. Komentář. 2. vydání, Praha, 2007

6. STEJSKAL, V. Vývojové principy právní úpravy ochrany přírody. Praha, 2012

7. STEJSKAL, V., ZICHA, J. Judikatura Soudního dvora EU v oblasti ochrany přírody. Praha: MŽP, 2011.

8. ZICHA, J. Právní problematika ochrany biodiverzity. In: České právo životního prostředí, č.1/2011 (29), s. 13–152

Creative Commons License
Právní aspekty udržitelného cestovního ruchu v národních parcích is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 65 Kč
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Ke stažení